Koncert dla Mieszkańców - Artur Papazian "Nokturny Chopina"

KONCERT DLA MIESZKAŃCÓW

18 czerwca 2014, godz. 18.00
Opera Leśna, Sopot


W sprzedaży online dostępnie wyłącznie bilety normalne.

Bilety dla posiadaczy Karty Sopockiej oraz pozostałe sektory dostępne w poniższych punktach sprzedaży:

Kasa BART ul. Kościuszki 61, Sopot, tel. 58 555 84 51
Kasa Opery Leśnej ul. Moniuszki 12, Sopot, tel 58 555 84 11
Stowarzyszenie Turystyczne Sopot, Plac Zdrojowy 2, tel. 790 280 884

Bilety w cenie:  5 zł


Program koncertu:


FRYDERYK CHOPIN

Polonez "Wojskowy"
11 nokturnów
SCHERZO b-moll

*****

Artur Papazian - Biografia

Marzenie

Rozpoczął się nowy rozdział mojego życia...

Od lipca 2005 roku mogę cieszyć się swoim wymarzonym życiem jako niezależny artysta w moim rodzinnym kraju, obecnie niepodległej Republice Armenii. Mój nowy dom w centrum Erywania jest wyposażony we własną sale koncertową w bardzo unikalnym fortepianem — 1875 Serpentine Rosewood Steinway Concert Grand. Gram i nagrywam co chcę i kiedy chcę... A co najważniejsze, nie jestem sam...

Osoby, które przyjdą posłuchać mojej gry, będą mogły również zobaczyć wyjątkowy „zapis" mojej sztuki na ścianach naszego Salonu Sztuki. Te monumentalne kanwy to działa Maral, realizującej się w swojej nowo odkrytej formie sztuki. Jest ona niezwykłą osobą, łączącą w sobie artystyczną duszę i dynamiczną osobowość, którą nadal odkrywam...

Jeśli chcecie wiedzieć, co było wcześniej, czytajcie dalej...

Nauka / Konkursy

Wielki romantyczny wirtuoz, Artur Papazian poruszał publiczność i fascynował krytyków muzycznych na całym świecie dzięki swojemu doskonałemu kunsztowi artystycznemu.  Jego umiejętności najlepiej podsumowano w warszawskim czasopiśmie Antena jako "... rzadkie połączenie błyskotliwej inteligencji, niezwykłego talentu pianistycznego oraz oryginalności bez porzucania tradycji".

Urodzony w Erywaniu Artur Papazian był dziecięcym geniuszem, który wykonywał pełne wyobraźni utwory solowe i występy z orkiestrą już w bardzo młodym wieku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, lecz natychmiast dostrzeżono jego wyjątkowy talent i został przeniesiony do Szkoły Muzycznej im. Czajkowskiego dla utalentowanych dzieci. Ukończył szkołę w 1972 roku w wyróżnieniem i w tym samym roku zdobył również pierwsze miejsce na Konkursie Zakaukaskim w Baku.

Kolejnych pięć lat poświecił na naukę w konserwatorium Komitas State Conservatory w Erywaniu z Georgem Saradjewem i był jedyną osobą uhonorowaną prestiżowym stypendium Lenina. Był również pierwszym studentem w historii tego konserwatorium, który zdobył nagrodę w międzynarodowym konkursie — a mianowicie drugie miejsce podczas Bedrich Smetana Piano Competition (1974).

Podczas swoich studiów podyplomowych w Moskiewskim Konserwatorium im Czajkowskiego pod kierunkiem Yakowa Milshteina zdobył Grand Prix podczas Vianna da Motta International Competition w Lizbonie (1979) oraz trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). Wydał również swoje pierwsze albumy z nagraniami: dwa za pośrednictwem Veriton w Polsce (Bach, Beethoven, Chopin) i jeden pod szyldem Melodia w ZSRR (Chopin).

Debiut na scenie amerykańskiej

Artur Papazian przeniósł się do USA w 1984 roku, a 20 marca 1985 r. miał miejsce jego imponujący amerykański debiut w Carnegie Hall w ramach prestiżowej „Keyboard Virtuoso Series".  New York Times pisał „...debiut Papaziana w Carnegie Hall należy zaliczyć do najbardziej ekscytujących koncertów sezonu... Papazian posiada nieskazitelną technikę planistyczną —pełną wirtuozerii, ale nie pretensjonalną; jego gra jest zawsze muzyczna".      Rok później New York Times ponownie zamieścił pełną zachwytu recenzję „...jego występy były doskonałe".

W późniejszych latach artysta koncertował solo i z orkiestrą w wielu prestiżowych salach koncertowych w Ameryce Północnej i Europie, ale Carnegie Hall zawsze pozostała jego ulubioną, do której powracał z najbardziej ambitnymi występami i aby dokonywać nagrań muzyki na żywo.

Historyczne nagrania na żywo

28 marca 1995 roku Artur Papazian zapisał się w historii muzyki, wykonując dla pełnej widowni w Carnegie Hall podczas jednego koncertu wszystkie 24 etiudy i 24 preludia Fryderyka Chopina. Ten historyczny i śmiały program został nagrany na żywo przez Peter Rosen Productions jako materiał „Papazian Live! Chopin - Etudes and Preludes" (wydany na kasetach VHS i płytach CD w 1997 r. oraz na DVD w 2004 r.).

W tym samym roku 19 listopada artysta powrócił do Carnegie Hall, aby ponownie dać występ na żywo przed pełną widownią, wykonując program obejmujący polonezy Chopina i Sonatę B-minor Liszta.

Kolejny projekt związany z nagraniem na żywo był realizowany podczas debiutu artysty w Lincoln Center w Avery Fisher Hall 17 marca 1997 r., gdzie wykonał program obejmujący utwory Mozarta, Chopina (wszystkie ballady) i Debussy'ego (Preludia - zeszyt I).

Emisje telewizyjne

Materiał „Papazian Live!" został po raz pierwszy wyemitowany w lutym 1997 w programie A&E Television Networks pt. „Breakfast with the Arts" („Śniadanie ze sztuką").  Stał się on najczęściej oglądanym programem klasycznym, przyciągającym przed telewizory miliony widzów z Ameryki Północnej i Meksyku. W odpowiedzi na publiczne zapotrzebowanie, emisję programu powtórzono w październiku 1997 r.,  w połączeniu ze specjalnym wywiadem z artystą.

W listopadzie 2000 r. telewizja PBS (Publiczna Telewizja WLIW21) również dwukrotnie wyemitowała program „Papazian Live!" oraz wywiady z artystą w ramach „Metro Guide – New York".

Miliony melomanów w Europie i na całym świecie miały również okazję oglądać „Papazian Live!" dzięki regularnym emisjom we francuskim kanale telewizji satelitarnej „MEZZO" (dawniej„MUZZIK").

Nagrania specjalne

Artyzm Artura Papaziana został również uwieczniony w bardzo niezwykły sposób — nadzwyczajna pasja i dramaturgia jego sztuki zostały uwiecznione na monumentalnych rozmiarów malowidłach olejnych. Działa te zaczęły w cudowny sposób powstawać od 1993 roku, tworzone przez życiową partnerkę artysty, MARAL, inżynier specjalizującą się w przemyśle ciężkim, nieposiadającą żadnego wykształcenia plastycznego.  Dzieląc z artystą życie i muzykę przez dziesięć lat, poczuła ona potrzebę nie tylko odmalowania obrazu tego niezwykle romantycznego i ekspresyjnego muzyka, lecz również zaprezentowania prawdziwego życia autentycznego artysty. Kilka spośród tych obrazów zaprezentowano na scenie Avery Fisher Hall w Lincoln Center podczas recitalu Papaziana 17 marca 1997 r. 

 

Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy