Ciekawostki

Ciekawostki

Ciekawostki na temat modernizacji Opery Leśnej.

Opera Leśna, unikatowy obiekt wybudowany w 1909 r., po wielu latach użytkowania została poddana gruntownej przebudowie. Głównym jej celem było nie tylko wyremontowanie wysłużonego już obiektu ale także dostosowanie go obowiązujących współcześnie standardów. W wyniku tych prac powstała nowa Opera Leśna, z nowoczesną infrastrukturą zarówno dla widzów jak i artystów, przy zachowaniu jej unikalnego klimatu.

Ilość miejsc na widowni wynosi 5047, ale możliwe jest zwiększenie ilości miejsc dla widzów po złożeniu 4 pierwszych sektorów do 5579 szt.

Całkowicie nową widownię przykrywa dach o powierzchni 3600 m2, a jego wysokość od poziomu posadzki widowni w najwyższym punkcie wynosi 32 m. Waga samej membrany to ok. 4 ton.

Przekrój każdej z dwóch głównych rur stalowych z konstrukcji podtrzymującej dach wynosi 1,3 m, a grubość ścianki 7cm. Rozpiętość ich podpór wynosi 97 m jednej i 104 m drugiej rury konstrukcyjnej.

Waga całej konstrukcji stalowej dachu wynosi ok. 950 ton, zaś waga konstrukcji wsporczej użytej do montażu konstrukcji głównej wynosiła 800 ton.

Ponadto w ramach przebudowy i prac remontowych zużyto całkowicie ok. 5000 m3 betonu, co wystarczyłoby do wybudowania 25 km chodnika o grubości 20 cm i szerokości 1 m. Około 1000 m3 betonu zużyto tylko na fundamenty blokowe będące oparciem łuków konstrukcji stalowej. Kotwy słupów i odciągów maja głębokość 12 m. Wybudowano także dwie palisady wysokości 16 m z pali CFA.

Na ścieżki i ciągi komunikacyjne zużyto 75.000 szt. kostki brukowej oraz 127.350 szt. kostki granitowej. 

Niespotykane wyznanie

VI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot ’66 poprowadziła, wraz z Lucjanem Kydryńskim, piękna Włoszka Renata Mauro. Pani Mauro zaszokowała sopocką publiczność wyznaniem o operacji plastycznej, poprawiającej jej urodę, co przyjęto w tamtych czasach jako powiew wielkiego świata.

Spontaniczny podarunek
W 1970 roku, podczas jubileuszowej X edycji festiwalu, główną nagrodę przyznano piosenkarzowi z Kanady Robertowi Charlebois. Był on tak zaskoczony i uradowany, że postanowił „odwdzięczyć się” w dość niecodzienny sposób. W obecności telewizyjnych kamer ofiarował dyrygentowi Henrykowi Debichowi własny zegarek. Zdumiony dyrygent wykazał się refleksem, zdjął z ręki i przekazał piosenkarzowi własny zegarek, co publiczność przyjęła jako sytuację wcześniej zaplanowaną i wyreżyserowaną.

„Drobne” przeoczenie
Na XIII festiwalu piosenki w 1973 roku królowała Maryla Rodowicz (nagroda Grand Prix) oraz Stan Borys (nagroda Bursztynowego Słowika), który o występie na sopockim festiwalu dowiedział się z prasy, bo organizatorzy zapomnieli go o tym poinformować.

Nieodebrana nagroda
W roku 1979, na III Festiwalu Interwizji, triumfował Czesław Niemen. Piosenka „Nim przyjdzie wiosna” przyniosła mu nie tylko Grand Prix, ale również pełnomorski jacht, który umieszczono w całej okazałości w centralnym punkcie Opery Leśnej jako ważny element scenografii.. Nagroda ta, jak się okazało, nigdy nie trafiła do rąk Czesława Niemena, a on jakoś się o ten jacht nie dopominał.

Walczyk Roussosa
Na tym samym III Festiwalu Interwizji na scenie Opery wybudowano specjalny wybieg dla wykonawców, ale zapomniano przy tym o ograniczonych długością kabli mikrofonach, co spowodowało szamotaninę z takim kablem jednej z gwiazd imprezy – Demisa Roussosa. Ostatecznie zrezygnowany Demis odstawił mikrofon i odtańczył z prowadzącą koncert Ireną Dziedzic posuwistego walca.

Niezapomniana Whitney
Spośród wielkich gwiazd, które koncertowały podczas ostatnich festiwali sopockich, najwięcej stresów przysporzyła Whitney Houston. Specjalna garderoba – kabina zbudowana na scenie, z odpowiednią temperaturą wnętrza, przestrzeń sceny ogrzana powyżej temperatury 19 stopni Celsjusza, specjalne strefy poruszania się w okolicach garderób, dojazd i wyjazd z Opery Leśnej drogą ewakuacyjną z dala od ludzi – to tylko część bezwzględnych warunków do spełnienia, postawionych przez menedżera artystki.
Niestety ekipa Whitney Houston zapomniała zabrać ze sobą specjalny system ogrzewania sceny, należało więc w wielkim pośpiechu szukać urządzeń zastępczych.

„Ranny” Słowik
W 2003 roku Bursztynowego Słowika przyznano Lucjanowi Kydryńskiemu. To jedyny przypadek w historii festiwalu, kiedy ta nagroda nie trafiła w ręce piosenkarza. Z tym przypadkiem wiąże się też drobny wypadek. Tuż przed wręczeniem statuetki na scenie, jeszcze za kulisami, wypadła ona z rąk Prezydenta Sopotu i rozpadła się na kawałeczki uderzając o betonową podłogę. Zanim dostarczono rezerwową kopię (już po koncercie), obaj panowie na scenie musieli udawać, że Bursztynowy Słowik właśnie trafił do rąk Lucjana Kydryńskiego.

 

Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy