Sopot Festival 2001

XXXVIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot
24-25 sierpnia 2001


PROGRAM SOPOT FESTIVAL 2001
PIĄTEK 24 sierpnia 2001 r. godz. 20.00

"MUZYKA ŚWIATA”

reżyseria:
JAROSŁAW MINKOWICZ


koncert prowadzi:
ARTUR ORZECH i AGATA KONARSKA

SOBOTA 25 sierpnia 2001 r. godz. 20.00

koncert prowadzi:
AGATA KONARSKA i TOMASZ KAMEL
PIĄTEK 24 sierpnia 2001 r. 
"MUZYKA ŚWIATA”

występują:

GORAN BREGOVIČ I KRZYSZTOF KRAWCZYK
VERA BILA - Czechy
HEVIA - Hiszpania
NATACHA ATLAS - Francja

BRATHANKI
a z nimi gościnnie:
Ferenc Sebő - Węgry
Baciarka - Polska
Fiolka - Polska
Sertab - Turcja


SOBOTA 25 sierpnia 2001 r. 

występują:

LOU BEGA (Niemcy)
UB 40 (Anglia)
URSZULA (Polska)
ALSOU (Rosja)

VERA BILA

Vera Bila pochodzi z małego miasteczka Bohemia, leżącego na wschód od Pragi. Tak jak zwykle zdarza się w romskich zespołach, również tu tworzą go muzycy, którzy są ze sobą spokrewnieni. Vera śpiewa od wczesnego dzieciństwa, aż do 25 roku życia występowała ze swoim ojcem, skrzypkiem i liderem grupy Cymbalom.
W maju 1995 roku ukazał się debiutancki album Very Bili pt. „Rom-pop”. Zawiera on 16 piosenek wyselekcjonowanych z ogromnego repertuaru zespołu. Utwory te w najlepszy sposób przedstawiają korzenie Very Bili oraz rozwój jej muzyki opartej na tradycyjnej muzyce cygańskiej. Album „Rom-pop” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno krytyków, jak i słuchaczy, co zaowocowało nominacją Very Bili do czeskiej nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Nowy Artysta. We wrześniu 1998 roku płyta „Rom-pop” ukazała się we Francji. O albumie rozpisywał się najbardziej wpływowy francuski dziennik „Liberation” i najważniejszy tygodnik muzyczny „Les Introckuptibles”.
Rozgłos zaowocował zaproszeniami do występów na prestiżowych festiwalach we Włoszech, Szwajcarii, Kanadzie i Francji.
Po nagraniu drugiego albumu pt. „Kale Kalore”, zespół zaczął koncertować również w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Niemczech i Austrii.
W 1999 roku ukazała się składanka z dwóch poprzednich albumów pt. „Queen of Romany”. Tego samego lata grupa wystąpiła w Hollywood Bowl przed publicznością liczącą 12 tysięcy osób.
W październiku 2000 roku odbyła się premiera albumu „Queen of Romany” w Polsce. Od tego czasu artystka zdążyła dwukrotnie wystąpić w naszym kraju.

HEVIA

Jego pełne nazwisko brzmi Jose Angel Hevia. Poznaliśmy go 2 lata temu, kiedy to jego występ otworzył koncert „Muzyczne drogi Europy” podczas 36. Sopot Festival.
Hevia to znakomity instrumentalista, jest wirtuozem gry na kozie, lub jak kto woli dudach. Jego pierwszy „międzynarodowy” album „Tierra de Nadie” rozszedł się w blisko 2 milionowym nakładzie. Jego nowy album „The Other Side” cieszy się również powodzeniem.
Muzyka Hevii to znakomite połączenie etnicznych, hiszpańskiech klimatów z muzyką pop. Jego występy są niezwykle widowiskowe, co z pewnością zobaczymy na festiwalu.

KRZYSZTOF KRAWCZYK & GORAN BREGOVIČ

Ten duet to największa sensacja w rodzimym show – biznesie. Po niebywałym sukcesie albumu „Kayah & Bregović”, Goran zdecydował się na nagranie kolejnej płyty w Polsce. Tym razem jego wybór padł na Krzysztofa Krawczyka. To jedna z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Obdarzony jest mocnym, charakterystycznym głosem, który można porównać tylko do Toma Jonesa.
Krawczyk zaczynał swoją muzyczną przygodę w popularnej grupie Trubadurzy. Solową karierę rozpoczął w 1973 roku płytą „ Byłaś mi nadzieją”. Największe przeboje artysty to: „ Rysunek na szkle”, „Parostatek”, „ Jak minął dzień”, „Byle było tak”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”. W latach 1980-85 artysta mieszkał w Stanach Zjednoczonych co zaowocowało kontraktem z firmą TRC i albumem „A Different Place”. Krzysztof Krawczyk jest wielkim fanem Elvisa Presley’a, co znakomicie udokumentował album „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”.
Połączenie talentów Krzysztofa i Gorana zapowiada się niezwykle interesująco. Ich występ w Sopocie, będzie pierwszym gdzie wykonają utwory ze wspólnej płyty. Szykuje się z pewnością wielkie wydarzenie muzyczne.


BRATHANKI

Debiutancki krążek „Ano!” zespołu Brathanki był niewątpliwie jednym z największych wydarzeń muzycznych 2000 roku. Został entuzjastycznie przyjęty nie tylko przez krytykę, ale również przez publiczność, o czym świadczy status multiplatyny. Na festiwalu opolskim w 2000 r. Brathanki zdobyły „Superjedynkę”” w kategorii debiut.
11 czerwca 2001 roku odbyła się premiera drugiego albumu zatytułowanego „Patataj”, który już osiągnął status „Złotej Płyty”. Oznacza to , że w ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedano ponad 50 000 egzemplarzy. Promocję najnowszej płyty rozpoczął singiel „ W kinie w Lublinie kochaj mnie”, który znalazł się w gronie 12 piosenek biorących udział w konkursie „Premiery” na tegorocznym festiwalu opolskim. Utwór ten jury nagrodziło pierwszym miejscem. To nie koniec opolskich sukcesów Brathanków. Halinka Mlynkova nagrodzona została nagrodą fotoreporterów, a teledysk do utworu „Gdzie ten, który powie mi” dostał „Superjedynkę”. Na płycie „Patataj” wśród gości pojawił się Ferenc Sebő, który będzie jednym z uczestników muzycznego bloku „Brathanki i Goście”. Usłyszymy ich pierwszego dnia tegorocznego festiwalu sopockiego. Obok niego na scenie Opery Leśnej pojawią się Fiolka i grupa Baciarka. Wystąpi także turecka wokalistka Sertab, a w finale usłyszymy utwór promujący film „Quo vadis”.

NATACHA ATLAS

To jedna z najbardziej charyzmatycznych, oryginalnych i egzotycznych wokalistek świata, nazywana często najjaśniejszą gwiazdą „world music”.
Wychowała się w arabskiej dzielnicy Brukseli. Jako nastolatka wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie zaczęła śpiewać i tańczyć w „tureckich” klubach. Pierwszy raz świat usłyszał o Natachy w 1991 roku, dzięki współpracy z legendarnym basistą Jah Wobblem. Dopiero jednak działalność w taneczno-etnicznej grupie „Transglobal Underground” przyniosła artystce sukces i sławę.
Ostatnie lata Natasha spędziła w Kairze. Tam w niepowtarzalnej atmosferze kraju swych przodków zgłębiała tajniki egipskiej muzyki pop – shaabi i pisała pieśni arabskie.
Wreszcie w Kairze podczas Milenijnego Sylwestra wraz z Jean-Michelem Jarrem wystąpiła u stóp słynnych piramid. Wielki koncert wieńczył sukces zaśpiewanego przez Natachę utworu „C’est La Vie”, pochodzacego z płyty Jarre’a „Metamorphose”.
Natacha Atlas do tej pory wydała cztery albumy: „Diaspora”, „Halim”,„Gedida” i „Ayeshteni”. Wszystkie zostały przyjęte w entuzjastyczny sposób, a uwielbiana we Francji artystka zyskała szeroki krąg fanów na całym świecie.
Najnowsza, czwarta, zatytułowana dźwięcznie płyta „Ayeshteni” jest najbardziej spektakularnym sukcesem artystki. Premierowy materiał powstał przy współpracy muzyków z grupy Transglobal Underground, producenta Nitina Sawnhey’a,Essama Rashada oraz Miki Sabeta. Na krążku znalazło się 11 nagrań, w tym przeróbki przebojoweych kompozycji Screamin’ Jay Hawkinsa „I Put A Spell On You” i słynnego „Ne Me Quitte Pa” Jacques’a Brella.


LOU BEGA

Dwudziestopięcioletni Lou Bega popularność zdobył dwa lata temu utworem „Mambo No. 5”. Wykorzystał w nim fragmenty oryginalnej wersji tego utworu, pochodzącej z 1950 roku. Wówczas „Mambo No.5” wylansował król tego gatunku Perez Prado. Popularność zdobyły również dwa następne single: „ I Got A Girl” i „Tricky, Tricky”, a także debiutancki album „A Little Bit of Mambo”.
Gorące latynoskie klimaty, salsa, mambo w połączeniu z elementami muzyki pop i disco przyniosły artyście prawdziwy sukces. Jego pierwszy album rozszedł się w ponad 6 milionowym nakładzie. W tym roku ukazał się nowy krążek Begi zatytułowany „Ladies & Gentelman”. Na płycie znajdziemy m.in.: przeróbkę klasycznego hitu Louisa Primy „Just A Gigolo” oraz duet z Compay Sequndo, członkiem legendarnej formacji Buena Vista Social Club. Nad brzmieniem płyty „Ladies & Gentelman” czuwał Axel Breitung, znakomity producent współpracujący m.in. z Modern Talking i D.J. Bobo.


UB 40

Kariera grupy UB 40 trwa już ponad dwadzieścia lat. Zespół powstał pod koniec lat 70-tych w Birmingham. Debiutowali w 1980 roku albumem „Singing Off”. Do dziś ich płyty rozeszły się w ponad pięćdziesięciomilionowym nakładzie. Ten wynik już niedługo będzie wyższy, bowiem we wrześniu ukaże się nowy album UB 40 zatytułowany „Cover Up”. Grupa będzie promowała go starannie przygotowanym tournee, którego początek będzie miał miejsce właśnie na Festiwalu w Sopocie.
UB 40 to mistrzowie kołyszących rytmów reggae. Znani są nie tylko z własnych kompozycji, ale również z przeróbek słynnych przebojów. To oni nadali nowy blask takim piosenkom, jak: „Red Red Wine” z repertuaru Neila Diamonda, „Many Rivers To Cross” Jimmiego Cliffa, „I’ll Be Your Baby Tonight” Boba Dylana, „I Got You Babe” duetu Sony & Cher, czy „Can’t Help Fallin’ In Love” Elvisa Presley’a.
Najważniejszą postacią w grupie jest bez wątpienia wokalista Ali Campbell. To on swym charakterystycznym głosem nadaje utworom specyficzny charakter.
Z grupą UB 40 nagrywali m.in.: Chryssie Hydne z grupy Pretenders i Robert Palmer.


URSZULA

Urszula to jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek lat 80-tych i 90-tych.
W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Pierwszy sukces odniosła w 1977 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Rok później wystąpiła w konkursie „Debiuty” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pod koniec 1981 roku Urszula nawiązała współpracę z Budką Suflera, co zaowocowało tak znanymi przebojami, jak: „Bogowie i demony”, „Fatamorgana”, „Luz blues, w niebie same dziury”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, a także „Malinowy król” i „Wielki odlot”.
W latach 1990-1994 Urszula mieszkała i występowała w Stanach Zjednoczonych. Do Polski triumfalnie wróciła z albumem „Biała droga”, który ukazał się w 1996 roku. To z tego krążka pochodzi odświeżony przebój „Konik na biegunach”, a także hity: „Na sen”, „Niebo dla Ciebie” i „Ja płaczę”. Powodzeniem cieszyły się następne albumy Urszuli: koncertowy „Urszula akustycznie” i „Supernova”.
W tym roku ukazała się najnowsza płyta Urszuli „Udar”, z której pochodzą piosenki: „Udar”, „Piesek twist” a także „Klub samotnych serc”. Twórcą ostatnich sukcesów Urszuli jest kompozytor, gitarzysta i producent – Stanisław Zybowski, od wielu lat życiowy partner wokalistki.

ALSOU

Będąc już wielką gwiazdą w rodzimej Rosji, siedemnastoletnia Rosjanka Alsou rozpoczyna teraz międzynarodową karierę.
Urodziła się w mieście Bugulm, w Tatarstanie 27 czerwca 1983, można ją więc uznać za europejski odpowiednik nastolatek Britney Spears czy Christiny Aquilery. Gdy miała 9 lat przeniosła się z rodzicami do Moskwy, a wkrótce potem wraz z bratem zamieszkała w Londynie. Tam też ukończyła szkołę średnią o kierunku artystycznym.

Za jej udany debiut uznać można drugie miejsce na festiwalu Eurowizji w maju 2000, gdzie Alsou pierwszy raz zaprezentowała się poza swoim rodzinnym krajem. Alsou rozpoczęła pracę nad albumem w języku angielskim o charakterze popowym z domieszką hip hopu. Jej niepodważalny talent i jakość piosenek na albumie przyciągnęły grupę producentów z najwyższej półki. Nadali oni płycie świeże, nowoczesne brzmienie. Singiel "Before You Love Me" został wyprodukowany przez Briana Rawlinga, znanego z wielu hitów np. "Believe" Cher i "Bailamos" Enrique Iglesiasa. Inne utwory wyprodukowali Hex Hector (Jennifer Lopez "Waiting For Tonight"), Simon Franklina (Celine Dion "My Heart Will Go On"), Stargate (Sisqo, Samantha Mumba), Sturken & Rogers (N'Sync, Christina Aquilera), Mark Hill (Craig David, Artfull Dodger), Jorgen Elofsson (Britney Spears, Westlife). Na płycie znajdzie się także duet z niebyle kim, bo samym Enrique Iglesiasem "You're My Number One".
 ORGANIZATORZY I REALIZATORZY :
Organizacja TELEWIZJA POLSKA S.A.

Producent MIROSŁAW ŁĘKOWSKI

Dyrektor Artystyczny MAREK SIEROCKI

Reżyseria JAROSŁAW MINKOWICZ

Scenografia ANNA MIODUSZEWSKA

Kierownictwo Produkcji KRYSTYNA BYSTROSZ

Rzecznik Prasowy TOMASZ GAWIŃSKI

Dyrektor Biura Prasowego MAGDALENA SZCZAWIŃSKA

Produkcja AGENCJA WIDOWISK TVP S.A.
DLA PROGRAMU 1 TELEWIZJI POLSKIEJ S.A.

Współorganizacja Sopot Festival 2001
BAŁTYCKA AGENCJA ARTYSTYCZNA B A R T
Dyrektor Naczelny EUGENIUSZ TERLECKI

Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy