Sopot Festival 2003

XXXX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot
22-23 sierpnia 2003


PROGRAM 40. SOPOT FESTIVAL 2003


PIĄTEK 22 sierpnia 2003 r. godz. 20.00
Opera Leśna, Sopot

KONCERT MUZYKA ŚWIATA

prowadzący:
MAGDA MOŁEK i TOMASZ KAMEL

SOBOTA 23 sierpnia 2003 r. godz. 20.00
Opera Leśna, Sopot

prowadzący:
MAGDA MOŁEK i TOMASZ KAMEL
PIĄTEK 22 sierpnia 2003 r.
KONCERT MUZYKA ŚWIATA

SKALDOWIE I GOŚCIE:
Justyna Steczkowska, 
Edyta Górniak, 
Janusz Radek, 
Kapela Karpieli Bułecki


GOTAN PROJECT


SOBOTA 23 sierpnia 2003 r.

wystąpili:
KAYAH
RICKY MARTIN

SKALDOWIE

Skaldowie powstali w Krakowie latem 1965 roku. W pierwszym składzie znaleźli się Andrzej Zieliński, jego mlodszy brat Jacek Zieliński, Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki oraz Jerzy Fasiński.

Oficjalnie zespół zadebiutował na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki (1965r.), zdobywając pierwsze miejsce za utwór Moja czarownica do słów Wiesława Dymnego. Podobny sukces grupa powtórzyła na III i IV Krakowskiej Giełdzie Piosenki utworami: Jutro odnajdę ciebie i Niepotrzebne słowa z tekstami L. A. Moczulskiego, kierownika literackiego grupy. Od tego momentu rozpoczęło się pasmo sukcesów Skaldów.

Od zwycięstwa w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Nastolatków (1966), przez wielokrotne występy na festiwalach w Opolu (nagrody 1967, 1968, 1969, 1970, 1973, 1975, 1990) i innych, zespół prezentował utwory wykraczające poza schematy gatunku, rozwinięte formalnie, bogate harmonicznie, opatrzone poetyckimi tekstami (m.in. L.A. Moczulskiego, A. Osieckiej), łączące rock z muzyką klasyczną. Na repertuar składały się głównie kompozycje pianisty A. Zielińskiego, od 1986 także pozostałych muzyków.

Poza działalnością koncertową i fonograficzną Skaldowie współtworzyli filmy i programy telewizyjne (m.in. cykl Listy śpiewające).

Najpopularniejsze utwory: 26. marzenie, Medytacje wiejskiego listonosza, Nie całuj mnie pierwsza, Prześliczna wiolonczelistka, Wieczór na dworcu w Kansas City, Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał.

Dyskografia: Skaldowie (1967), Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (1968), Listy śpiewające (1969), Cała jesteś w skowronkach (1969), Od wschodu do zachodu słońca (1970), Skaldowie, Kraków (1970), Wszystkim zakochanym (1973), Krywań, Krywań (1973), Skaldowie (1973), Szanujmy wspomnienia (1977), Stworzenia świata część druga (1977), Złote przeboje (1978), Rezerwat miłości (1979), Droga ludzi (1980), Nie dotykajmy drzwi (1990), Greatest Hits vol.1 (1991), Greatest Hits vol. 2 (1991), Po śniegu, po kolędzie (1994), Ballady (1995), Podróż magiczna Skaldowie / Andrzej Zieliński (1996).

 

GOTAN PROJECT

Gotan Project tworzą, pochodzący z Argentyny i mieszkający na stałe w Paryżu: Philippe Cohen Solal, Christoph H. Müller i Eduardo Makaroff. Oni byli pomysłodawcami i założycielami zespołu. W lutym 2000 roku światło dzienne ujrzała ich pierwsza mała płyta analogowa zatytułowana "Vuelvo Al Sur / El Capitalismo Foraneo" wydana przez wytwórnię o dźwięcznie brzmiącej nazwie Ya Basta! Należy ona do Cohen Solala i jak do tej pory wszystko, co jest sygnowane nazwą Gotan Project posiada jej znak. Promocją ich płyty w Wielkiej Brytanii zajmuje się XL Recordings odpowiedzialna również między innymi za wypromowanie Badly Drawn Boy'a, Basement Jaxx i The Prodigy.

Zespół zadebiutował w 2000 roku wydając single ("Triptico / Last Tango in Paris" i "Santa Maria / Chunga's Revenge") w postaci limitowanych analogów, ale do nas dotarł dopiero ich album "La Revancha Del Tango", który oryginalnie ukazał się w październiku 2001 roku.

W tej chwili Gotan Project to setki tysięcy sprzedanych płyt, międzynarodowy sukces, wypełnione do ostatniego miejsca sale koncertowe, największe i najbardziej prestiżowe festiwale. Ich utwory trafiły też na kultowe składanki muzyki tanecznej takie jak “Buddha Bar” i “Hotel Costes”.

W tym roku Gotan Project gościł i był entuzjastycznie odbierany na wielu festiwalach m.in. Printemps de Burge (Francja), Pukkelpop (Belgia), Umbria Jazz Festival (Włochy), Quart (Norwegia), Homelands (Wielka Brytania), Roskilde (Dania), Jazz Montreux (Szwajcaria), Lowlands (Holandia), a 22 sierpnia 2003 roku gościć będą w Operze Leśnej w Sopocie.


KAYAH

Śpiewa od zawsze. W 1985 roku uzyskała dyplom w klasie pianina, u pani prof. Anny Narkiewicz. Zaczynała współpracą z reaggowymi zespołami Rastar i Zgoda. Potem był Tilt („Mówię ci że”). W 1988 zadebiutowała na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham piosenką pt.: „Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem", za którą otrzymała nagrodę specjalną festiwalu oraz co ważniejsze, rozgłos w kraju. To pozwoliło jej wydać w tym samym roku w Polskich Nagraniach solową płytę pt.: „Kayah". Jednak specyficzny klimat panujący wtedy w polskim show biznesie zwolnił nieco jej karierę, dlatego też lata 1988 - 1994 stanowią dla niej okres wzmożonej pracy u boku innych.

Pomysły, doświadczenia oraz kontakty z tego okresu owocują pierwszym, autorskim albumem pt.: „Kamień", wydanym w 1995 r. Nagrany dla Zic - Zac Music Company z plejadą takich muzyków jak: K.Pszona, F.Sojka, J.Torres, A.Affek, P.Remiszewski, M.Urbaniak, K.Herdzin, M.Podkowa i realizatorem Michałem Przytułą „Kamień” trafia w lukę na polskiej scenie muzycznej. Album oscylujący w klimatach soul, jazz oraz R&B, zostaje świetnie przyjęty przez krytyków i całą branżę, szybko stając się „złotą płyta”. Rok 1996 to dla Kayah czas zasłużonego triumfu. Uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą "Fryderyk ‘95" dla najlepszej polskiej wokalistki oraz uznana „Indywidualnością Roku '96” przez Telewizję Polską staje się niekwestionowaną gwiazdą.

Swoją pozycję na rynku Kayah umacnia następnym krążkiem pt.: „Zebra", wydanym w 1997 roku przez BMG Poland. Realizację powierza sprawdzonemu Michałowi Przytule, natomiast prężny skład muzyków znanych z poprzedniej płyty wspomagają Kasia Stankiewicz oraz Mietek Szcześniak. Promowana teledyskami do piosenek „Na językach " oraz „Supermenka" płyta szybko zyskuje status platynowej, a Kayah zostaje wokalistką roku 1997 w plebiscycie wszystkich dziennikarzy radiowych „Playbox". Otrzymuje również „Paszport Polityki", „Machinera '97" dla albumu „Zebra" i nominacje
dla przebojów: „Na językach" i „Supermenka" oraz teledysków do tych piosenek. Kayah uzyskuje również 8 nominacji w kolejnej edycji „Fryderyków" w kategoriach: najlepsza wokalistka, płyta pop, kompozytor, autor tekstów oraz za teledyski „Na językach" i „Supermenka" oraz w kategorii - przeboje roku, dla tych samych piosenek. Cztery zdobyte „Fryderyki" utwierdzają jej pozycję na rynku muzycznym.

Dwa lata po „Zebrze", artystka zdecydowała się na współpracę z Goranem Bregovićem czego efektem jest ich wspólna płyta „Kayah i Bregović".

12 maja 2000 ukazuje się nowa płyta Kayah „JAKA JA KAYAH”. Wystarczyły 4 dni, aby sprzedać aż 50 tysięcy egzemplarzy, 10 dni, aby stała się płytą miesiąca w 68 stacjach radiowych w Polsce, 30 dni aby stacje radiowe odtworzyły 1 singiel „Jaka ja Kayah” 4 tysiące razy! 18 Maja w Wadowicach z okazji urodzin Papieża, Kayah zaśpiewała piosenkę „Anioł wiedział”. Póżniej wystąpiła w Opolu gdzie odebrała 4 „SUPER JEDYNKI” (najważniejsze nagrody TVP) w kategoriach: Wokalistka Roku, Przebój, Teledysk oraz Płyta roku. Artystka zagrała również na otwarciu Polskiej Edycji MTV. Płyta „Jaka ja Kayah” otrzymała również 6 nominacji w edycji Fryderyk 2000. Kayah otrzymuje „Yacha” za najlepszą kreację aktorską w teledysku „Jaka ja Kayah”. Otrzymuje również nominację MTV Music Awards dla artysty lokalnego oraz nagrodę Radia Eska w kategorii „indywidualność medialna roku”.

Pod koniec 2000 roku Kayah zaśpiewała w duecie z Cesarią Evorą, co zaowocowało wydaniem w lutym 2001 wspólnego singla pt: „Embarcacao”, z pięknym teledyskiem autorstwa J.Szody, B.Pawicy, F.Kovcina. Klip ten na X Jubileuszowym Festiwalu „Yach Film” zdobywa nagrodę w kategorii: „reżyseria”.

Kayah występuje gościnnie na płytach zespołu T.Love oraz u Liroya.

Artystka zasiada również w kapitule honorowej Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

W chwili obecnej w programie jej koncertów znajdują się wszystkie największe przeboje:
„Śpij kochany śpij”, „Prawy do lewego”, „Byłam różą”, „Na językach”, „Supermenka”, „Fleciki”, „To nie ptak”, „Tabakiera”, „Anioł wiedział”, „Jaka ja Kayah”.

We wrześniu 2002 Kayah nagrała w duecie z Michałem Żebrowskim utwór „Dobry potwór nie jest zły” który promuję płytę „Poczytaj mi Tato 2”.

Kayah kończy właśnie pracę nad swoim najnowszym albumem "Stereo Typ", którego premiera przewidziana jest tuż po wakacjach. Będzie to swoisty pamiętnik z ostatnich przeżyć, jak również powrót do własnych muzycznych korzeni. Płytę promować będzie niezwykle przebojowy utwór "Testosteron" którego premiera odbędzie się 23 sierpnia podczas recitalu Artystki na scenie Sopockiego Amfiteatru.

materiały z oficjalnej strony www.kayah.pl

 ORGANIZATORZY I REALIZATORZY 40. SOPOT FESTIVAL 2003

Organizacja
TELEWIZJA POLSKA S.A. Program 1

Producent - KRYSTYNA ŁĄCZYŃSKA

Dyrektor Artystyczny - MAREK SIEROCKI

Reżyseria - BARTEK JASTRZĘBOWSKI

Scenografia - GIORGOS STYLIANOU MATSIS

Rzecznik Prasowy - MACIEJ ORŁOŚ

Dyrektor Biura Prasowego - MAGDALENA SZCZAWIŃSKA

Produkcja AGENCJA PRODUKCJI AUDYCJI TELEWIZYJNYCH
DLA PROGRAMU 1 TELEWIZJI POLSKIEJ S.A.


Współorganizacja Sopot Festival 2003

BAŁTYCKA AGENCJA ARTYSTYCZNA BART
Dyrektor Naczelny EUGENIUSZ TERLECKI

Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy