Sopot Festival 2004

XXXXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot
20-21 sierpnia 2004


PROGRAM 41. SOPOT FESTIVAL 2004


PIĄTEK 20 sierpnia 2004 r. godz. 20.00
Opera Leśna, Sopot


Część I

"CZAS PŁYNIE JAK RZEKA"
KONCERT PAMIĘCI CZESŁAWA NIEMENA
 

Reżyseria: Jacek Kęcik

17 stycznia 2004 roku odszedł jeden z największych polskich artystów – Czesław Niemen. To właśnie w Trójmieście rozpoczynał swoja karierę, a na Festiwalu w Sopocie w 1979 roku za wykonanie utworu „Nim przyjdzie wiosna” zdobył główną nagrodę. Nie było zatem lepszego miejsca i czasu, niż festiwal sopocki 2004, aby przypomnieć Jego największe przeboje w wykonaniu polskich artystów. W koncercie wykorzystane zostały także materiały archiwalne i wspomnienia o Czesławie Niemenie.

Część II

„TO CO W ŻYCIU WAŻNE”
KRZYSZTOF KRAWCZYK

Reżysieria: Bartek Jastrzębowski

Prowadzenie: Artur Orzech

W roku 2004 Krzysztof Krawczyk świętował czterdziestolecie działalności artystycznej. Koncert był przypomnieniem największych przebojów wylansowanych przez Krawczyka oraz prezentacją aktualnych, bardzo interesujących dokonań muzycznych. Bowiem Krzysztof Krawczyk rok, po roku udowadnia „co w życiu ważne”.
Na początku roku 2004 nagrał duet z Rodem Stewartem. Piosenka trafiła na najnowszy album Roda zatytułowany „The Great American Songbook – part II)”.
Niedawno ukazała się kolejna płyta Artysty, na której śpiewa w duecie z Muńkiem Staszczykiem i Edytą Bartosiewicz. W programie koncertu znalazły się piosenki wylansowane solo, z Trubadurami i Goranem Bregovičem.
 


SOBOTA 21 sierpnia 2004 r. godz. 20.00
Opera Leśna, Sopot

prowadzący:
MAGDA MOŁEK i TOMASZ KAMEL

Vive la France!

Reżyseria: Bartek Jastrzębowski

Prowadzenie: Tomasz Kamel

W ostatnich latach przeżywają w Polsce renesans piosenki śpiewane po francusku. Niezwykłym powodzeniem cieszą się Włoszka In-Grid, Belgijka Kate Ryan oraz Francuzka – Patricia Kaas.
W tym roku chcecieliśmy powtórzyć sukces koncertu „Viva Italia” zrealizowanego w 2000 roku i zaprosić widzów do zabawy pod hasłem „Vive la France!”.
W dwuczęściowym koncercie swoje największe przeboje zaśpiewały Kate Ryan, In-Grid oraz Patricia Kaas.
Udział wziął także Michała Kwiatkowskiego – laureata francuskiego konkursu talentów „Star Academy” ( Akademia Gwiazd) zorganizowanego i emitowanego przez francuską telewizję TF1. Michał Kwiatkowski pochodzi z Gorzowa, ma 21 lat. Podbił serca francuskiej publiczności. Na swoim koncie ma już koncerty z Julio Iglesiasem i Philem Collinsem.


 
PIĄTEK 20 sierpnia 2004 r. 

Część I
"CZAS PŁYNIE JAK RZEKA"

wystąpili:
Ewa Bem,
Kayah,
Ewelina Flinta,
Ryszard Rynkowski,
Piotr Cugowski,
Justyna Steczkowska,
Grzegorz Turnau,
Artur Gadowski,
Andrzej Piaseczny,
Tadeusz Woźniak.

Wykonawcom towarzyszył big band pod dyrekcją Zygmunta Kukli.
 

Część II
„TO CO W ŻYCIU WAŻNE”

Gośćmi Krzysztofa Krawczyka w Sopocie byli:
Edyta Bartosiewicz,
Jan Borysewicz,
Andrzej Piaseczny,
Ania Dąbrowska


Artystom towarzyszył big band pod dyrekcją Zygmunta Kukli.
 

SOBOTA 21 sierpnia 2004 r. 

wystąpiły:

Kate Ryan
In-Grid
Patricia Kaas

 KATE RYAN

Kate Ryan pochodzi z Belgii. Ze sceną ma kontakt od szesnastego roku życia.Na poważnie zajmuje się muzyką od 2000 roku, kiedy to rozpoczęła współpracę z Philem Wildem i Andy Jenseensem - producentami oraz autorami przebojów grupy 2Unlimited. To właśnie oni postanowili zainwestować w jej talent. Debiutancki album Kate, zatytułowany "Different", miał premierę w 2002 roku (do Polski trafił z nieznacznym "poślizgiem" w marcu ubiegłego roku). Krążek firmowało tajemnicze wówczas nazwisko: Kate Ryan. "Naprawdę mam na imię Katrien, ale to trochę dziwacznie brzmi" - wyjaśniła szybko artystka - "Postanowiłam posługiwać się pseudonimem. Powstał z mojego imienia, podzielonego na pół i odczytanego po angielsku. Ot, cała tajemnica".
Album "Different" to 12 utworów - francuskojęzyczne wersje trzech piosenek, które w oryginale zostały zaśpiewane po angielsku. Na pierwszego singla z płyty wybrano przeróbkę wielkiego przeboju Mylene Farmer. "Bardzo się bałam konfrontacji z wersją oryginalną. We Francji "Desechantee" jest niemal klasycznym utworem, a Mylene jest prawdziwą gwiazdą, rangą można ją porównać do Madonny w USA" - mowiła Katrien. Wybór "Desechantee" okazał się jednak strzałem w dziesiątkę - w każdym kraju, w którym został wydany singiel, bił rekordy popularności i szybko stało się jasne, że nowe wykonanie przeboju przyćmiło blask oryginału. Sukces pierwszego singla był jednak przedsmakiem tego, co czekało Kate w kolejnych miesiącach. Kolejna przeróbka hitu Mylene Farmer "Libertine" stała się wakacyjnym przebojem roku 2003, podobnie jak "Mon Coeur Résiste Encore" czy "Scream For More". W Europie sprzedano ponad milion egzemplarzy płyty "Different", zaś Kate niemal z dnia na dzień stała się osobą rozpoznawalną . Kiedy latem 2003 roku dziennik "De Morgen" ogłosił listę stu najpopularniejszych twarzy Belgiii, okazało się, że piosenkarka zajmuje piąte miejsce w rankingu ustępując jedynie takim sławom jak Jean-Claude Van Damme czy grupa Front 242. Po serii koncertów promujących debiutancki album, jesienią ubiegłego roku artystka zaszyła się w studio, przygotowując materiał na nową płytę. Kilkakrotnie odwiedziła Polskę. W marcu tego roku pojawiła się w naszym kraju kolejny raz, tym razem bardziej "służbowo", bo w związku z premierą jej drugiej płyty. Album "Stronger", pilotowany przez nagranie "Only if I", ukazał się 29 marca. Zawiera on 14 piosenek, utrzymanych w podobnej do nagrań z pierwszego albumu stylistyce. "Moja druga płyta jest mocniejsza, moim zdaniem bardziej popowa niż taneczna, bo w takim kierunku zamierzam iść w przyszłości. Nie chcę stać w miejscu, będę się rozwijać" - zapewnia piosenkarka. Najnowszy singiel Kate Ryanto „La Promesse”- nowa wersja przeboju „The Promisse You Made” brytyjskiej formacji Cock Robin. (źródło: Magic Records)

 

IN-GRID

In-Grid jest Włoszką, a swoje nietypowe imię odziedziczyła po słynnej gwieździe filmowej Ingrid Bergman. Jej rodzice, prowadzący kino tak wielką sympatią darzyli aktorkę, że postanowili właśnie jej imię dać swej córce. Dzieciństwo, jak łatwo się domyślić, Ingrid spędziła w... kinie. Dorastała oglądając filmy, które jak sama twierdzi miały największy wpływ na jej wyobraźnię i to właśnie one przepełniły ją chęcią dzielenia się swoimi uczuciami z szerszą publicznością. Wkrótce odkryła, że najczęściej swoje emocje wyraża śpiewem. Swoją karierę wokalną rozpoczęła na lokalnych scenach w północnej części Włoch. Bardzo szybko doceniono jej talent, a kiedy jej pierwszy singiel odniósł niebywały sukces, piosenkarkę okrzyknięto nawet właścicielką najbardziej seksownego głosu w Europie Zachodniej. Singiel "Tu est foutu" przebywał łącznie na wszystkich listach przebojów ponad rok, podobnie było z kolejnymi hitami artystki - "In-Tango", "I'm folle de Toi".
W kwietniu ubiegłego roku In-Grid wydała swoją debiutancką płytę. Pierwsi, albumu posłuchali Polacy. Właśnie w naszym kraju miała miejsce międzynarodowa premiera krążka "Rendez-vous". Płyta w krótkim czasie pokryła się "złotem" - sprzedano jej ponad 35 tysięcy egzemplarzy.
W ciągu następnych miesięcy liczbę tę udało się piosenkarce podwoić i dziś możemy o "Rendez-vous" mówić, że jest płytą platynową! W ubiegłym roku In-Grid kilkakrotnie odwiedziła Polskę, występując m.in. podczas wielkiego andrzejkowego koncertu w katowickim Spodku. Ostatnio, wokalistka gościła w styczniu, dając minirecital podczas polskiego finału Konkursu Eurowizji. Na nowym albumie wokalistki znajdą się przeróbki słynnych francuskich przebojów, m.in. „Milord” czy „La Vie En Rose”.
(źródło: Magic Records)

 

PATRICIA KAAS

Patricia to pochodząca z okolic Forbach, najmłodsza spośród siedmiorga rodzeństwa artystka. Obdarzona niezwykle oryginalną barwą głosu oraz niespożytą energią. Jej kariera zaczęła się wraz z pojawieniem się na rynku muzycznym albumu "Mademoiselle Sings The Blues" w 1987 roku. Zaczynała mając siedem lat, gdy Jej matka, pochodząca z Niemiec pasjonatka muzyki, postanowiła pokierować talentem córki. Patricia zaczęła występować na scenie w wieku ośmiu lat, gdy skończyła jedenaście lat stała się filarem Rumpelkammer Club w Saarbrucken. Na jej „dorosłą” karierę miał wpływ wywiad dzięki któremu poznała Francois Bernheima. Kompozytor natychmiast podjął z nią współpracę, napisał dla niej utwór "Jealous". Autorką tekstu do tego utwóru była Elisabeth Depardieu, a Gerard Depardieu wyprodukował jej pierwszy singel. Wielu widziało w Patricii gwiazdę, w szczególności Didier Barbelivien, który napisał dla niej "Mademoiselle sings the blues". Kolejne lata przyniosły jej muzyczną nagrodę Wiktora w kategorii "Rewelacja Roku". Jej pierwszy album o tym samym tytule osiągnął platynę w Szwajcarii i Belgii. W Kanadzie album ten obrócił się w Złoto. W rezultacie sprzedano 2,5 miliona egzemplarzy tej płyty na całym świecie.
W 1990 roku Patricia Kaas nagrała kolejny album "Scene Of Life", na którym połączyła tradycyjne francuskie śpiewanie z bluesem, popem oraz jazzem. Rok później odwiedziła 13 krajów, dała około 210 koncertów, zgromadziła 650 000 widzów. "Scene Of Life" wydano także w USA. Od tej chwili Patricia stała się międzynarodową gwiazdą. W końcu otrzymała także nagrodę Wiktora w kategorii "Najlepiej sprzedawana francuska artystka za granicą". Dostała także nagrodę jako "Najlepsza występująca artystka". W 1991 roku wydano dwupłytowy album, na którym zawarto poprzednią trasę koncertową artystki. Każdy występ Patricii był całkowicie wyprzedawany.
Jej trzeci album "Je te dis vous" wyprodukował Robin Millar (Sade, Everything But the Girl, Fine Young Cannibals). Płytę tę nagrywano w Eel Pie, studiu Pete Townsenda. Album ten wydano w 47 krajach, a dzięki utworowi "Stay Close To Me" Patricia trafiła na US Dance Charts.
Z trasą "Tour de charme" Patricia objechała 19 państw: USA, Rosję, Kambodżę, Finalndię, Południową Koreę, Japonię, Niemcy i Anglię. Podczas tego niewiarygodnego maratonu, Patricia Kaas stała się pierwszą artystką występującą w Hanoi od zakończenia wojny w Wietnamie. Zaśpiewała też koncert, z którego cały zysk przekazano dla ofiar katastrofy w Czarnobylu. W 1995 roku Patricia otrzymała kolejne nagrody. Wystąpiła także na World Music Awards w Monte Carlo. To wszystko dało jej siłę i energię na wejście do studia i nagranie swego już czwartego albumu "Dans ma chair". Wyprodukował go Phil Ramone. Autorami tekstów i muzyki są m.in. Jean-Jacques Goldman, Frank Langoff, Zazie, a także tacy amerykańscy twórcy jak Dianne Warren, Lyle Lovett czy James Taylor. Na ostatnim jak dotąd albumie "Le mot de passe" ("Hasło") autorką nostalgicznych tekstów jest sama Patricia. Tytuł aktualnego (siódmego) studyjnego albumu Patricii Kaas mówi sam za siebie. Ostrzegawczo brzmiące „Sexe fort” (Mocniejsza płeć) potwierdza, że kobiety potrafią pisać naprawdę mocne teksty. Na współpracę przy tym projekcie zgodzili się m.in. Francis Cabrel, Renaud, David Manet, Etienne Roda Gil, Stéphan Eicher (Patricia śpiewa z nim duet), Jean-Jacques Goldman, Pascal Obispo, François Bernheim, Patrick Fiori, Louis Bertignac i J. Kapler.) Myśleliśmy, że wiemy o Patricii wszystko. Piętnaście lat nieprzerwanego pasma sukcesów, ukoronowanych sprzedażą ponad 15 milionów płyt i ponad 800 koncertami dla milionów fanów na całym świecie ugruntowały jej pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej. Patricia jednak niezmiennie twardo stoi na ziemi, a dzięki albumowi „Sexe fort” możemy się przyjrzeć odbiciu duszy młodej, 37-letniej kobiety, która lepiej niż kiedykolwiek wie skąd pochodzi i jaki stawia przed sobą cel.(źródło: Sony Music Polska)


41. Sopot Festival 2004 był ostatnim festiwalem realizowanym na mocy dziesięcioletniej umowy zawartej przez TVP S.A. z władzami miasta Sopot.

 ORGANIZATORZY I REALIZATORZY 41. SOPOT FESTIVAL 2004

Organizacja
TELEWIZJA POLSKA S.A. Program 1

Producent - MIROSŁAW ŁĘKOWSKI

Dyrektor Artystyczny - MAREK SIEROCKI

Reżyseria -  BARTEK JASTRZĘBOWSKI, JACEK KĘCIK

Scenografia - ANNA MIODUSZEWSKA

Kierownictwo muzyczne  - ZYGMUNT KUKLA

Reżyseria TV i realizacja - WALDEMAR STROŃSKI

Reżyseria dźwięku - JERZY ORLECKI

Reżyseria światła  - ARTUR SZYMAN

Kierownictwo produkcji - KRYSTYNA BYSTROSZ

Rzecznik Prasowy - MACIEJ ORŁOŚ

Dyrektor Biura Prasowego - MAGDALENA SZCZAWIŃSKA

Produkcja - AGENCJA PRODUKCJI AUDYCJI TELEWIZYJNYCH
DLA PROGRAMU 1 TELEWIZJI POLSKIEJ S.A.

Współorganizacja Sopot Festival 2004
BAŁTYCKA AGENCJA ARTYSTYCZNA B A R T
Dyrektor Naczelny EUGENIUSZ TERLECKI

Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy