Koncert Nadzwyczajny Justus Frantz

Justus Frantz – fortepian
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
W
ojciech Rajski – dyrygert

12 maja 2018. godz. 18.00
Sala Koncertowa PFK Sopot 

W ramach obchodów jubileuszu 35-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot maestro Wojciech Rajski zaprosił do współpracy wybitnego pianistę i dyrygenta Justusa Frantza, z którym sopoccy filharmonicy wielokrotnie koncertowali – szczególnie na początku swojej artystycznej drogi.

Justus Frantz urodził się w 1944 roku w Hohensalza, czyli dzisiejszym Inowrocławiu. W wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Pierwszy duży sukces osiągnął w 1967 roku, wygrywając międzynarodowy konkurs muzyczny organizowany przez niemiecką telewizję. Zadebiutował w 1970 roku u boku Berlińskich Filharmoników prowadzonych przez Herberta von Karajana. Pięć lat później wystąpił w Stanach Zjednoczonych z Filharmonią Nowojorską i maestro Leonardem Bernsteinem, z którym połączyła go wieloletnia przyjaźń. Frantz w 1986 roku powołał do życia Schleswig-Holstein Musik Festival, jest także inicjatorem Festspiele Mecklenburg-Vorpommern oraz założycielem i pomysłodawcą Rheingau Musik Festival.

W Hamburgu założył Towarzystwo Mendelssohna, a w Szlezwiku-Holsztynie Towarzystwo Brahmsa. Zreorganizowany przez niego konkurs muzyczny im. Hindemitha stał się prestiżowym konkursem muzyki nowoczesnej z nagrodami dla młodych kompozytorów. Każdego roku Justus Frantz daje ok. 100 bezpłatnych koncertów dla młodych ludzi. Razem z Walerijem Giergijewem zainicjował największy festiwal muzyki rosyjskiej, który odbył się w Hamburgu oraz pierwszy Festiwal Muzyki Nowej w ówczesnym Związku Radzieckim. Wspólnie założyli też pierwszą międzynarodową filharmonię młodych muzyków: Niemiecko-Radziecką Młodą Filharmonię. W sierpniu 2014 roku stworzył warunki do rozszerzenia swojej wizji World Peace Philharmonic. W 1989 roku mianowano go Ambasadorem dobrej woli UNHCR. Od 2013 roku jest kierownikiem muzycznym orkiestry Israel Sinfonietta. Jest także kierownikiem artystycznym festiwalu Wiosna w Negev w Izraelu.

Justus Frantz specjalizuje się w wykonawstwie muzyki klasycyzmu oraz romantyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem Mozarta. Wielokrotnie wraz z Christopchem Eschenbachem wykonywał koncerty na cztery ręce.

Gdy IX Symfonia Beethovena została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, to właśnie Justus Frantz poprowadził Filharmonię Narodów podczas uroczystego koncertu w Berlinie.

Bilety w cenie 40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy do nabycia w kasie Opery Leśne oraz Punkcie Informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu 

 

Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy