Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu

29 czerwca 2019, godz. 20.30
Opera Leśna, Sopot

Zanim w październiku dźwięki muzyki jazzowej rozniosą się po nadmorskim kurorcie, wybrzmi prolog festiwalu Sopot Jazz – koncert Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu. Już 29 czerwca 2019 o godz. 20.30 w Operze Leśnej w Sopocie wraz z zespołem zagra norweski saksofonista, światowej sławy muzyk, ojciec skandynawskiej sceny jazzowej. To pierwszy element programu Rainera Kerna – nowego kuratora Sopot Jazz. 

Nikt nie gra na saksofonie w taki sposób jak Jan Garbarek. Jego brzmienie stało się znakiem rozpoznawczym i zyskało inny wymiar niż to, co jest ogólnie nazywane jazzem. Niezliczone nagrania płytowe, koncerty w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie, wiele lat współpracy z Keithem Jarrettem czy jego bezprecedensowa kooperacja z Hilliard Ensemble sprawiły, że ten wyjątkowy saksofonista stał się popularny we wszystkich gatunkach muzycznych i krajach. 

Nigdy nie ułatwiał życia krytykom, którzy muszą znaleźć wygodne etykiety, aby pogrupować artystów na kategorie muzyczne. Gargarek wymyka się tym próbom. Jego nagrania znajdują się w katalogach z napisem jazz, muzyka klasyczna, a nawet pop.

Od początku istnienia kultowej wytwórki ECM z Monachium, Garbarek był jednym z jej najbardziej popularnych artystów. W sopockim koncercie Garbarkowi towarzyszyć będzie jego wieloletni współpracownik, niemiecki pianista Rainer Brüninghaus, basista z Brazylii Yuri Daniel i mistrz perkusji Trilok Gurtu z Indii.

„Najlepszym przewodnikiem po kulturalnym dziedzictwie Sopotu, jego historii i współczesności są, odbywające się tutaj festiwale. Z jednej strony nawiązanie do spektakli wagnerowskiego teatru operowego, którego spektakle wystawiano w Operze Leśnej i organizowany przez Polską Orkiestrę Kameralną Sopot festiwal Classic będący prezentacją najwybitniejszych utworów światowej klasyki muzycznej z udziałem sław, solistów, teatrów muzycznych na świecie. Z drugiej strony tradycja jazzowa, którą zapoczątkował w 1956 Krzysztof Komeda organizując Jazz Festival. Dzisiaj godnym kontynuatorem tego festiwalu jest właśnie Sopot Jazz Festival z nowym kuratorem Rainerem Kernem” – zachęca wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula.

Festiwal i koncert Jana Garbarka realizowane są ze środków finansowych Miasta Sopotu.

Partnerem wydarzenia jest: Hotel Sopot****

Bilety w cenie 160 zł, 120 zł, 80 zł, (50 zł dla posiadaczy karty sopockiej*) do nabycia:

- w Punkcie Informacji Kulturalny Sopot, Plac Przyjaciół Sopotu 2
- w Kasie Opery Leśnej, Moniuszki 12, Sopot 

*ilość miejsc ograniczona; bilety do nabycia wyłącznie w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Festiwal i koncert Jana Garbarka realizowane są ze środków finansowych Miasta Sopotu.

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, trojmiasto.pl, Chilli Zet

Partner wydarzenia : Hotel Sopot****

Sopot Jazz: 10-13 października 2019 www.sopotjazz.pl

Jan Garbarek Group: 29 czerwca 2019 www.bart.sopot.pl

Kontakt dla mediów:
Marta Szadowiak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 502 404 394

 

 

 

 

Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy