29.06-07.07.2024

20:00

14. NDI Sopot Classic

Opera Leśna, sala koncertowa PFK, scena LASY

Festiwal Sopot Classic to propozycja kulturalna Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot dla odbiorczyń i odbiorców kultury muzycznej nie tylko z Polski, ale i spoza naszego kraju. Tematem tegorocznej edycji Sopot Classic będzie natura.

Program:

29 czerwca 2024 | godz. 20.00 | Opera Leśna w Sopocie

Odgłosy gór

Wykonawcy:

Nigel Kennedy — skrzypce

Trebunie Tutki

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Paweł Przytocki — dyrygent

Program:

Karol Szymanowski – Harnasie op.55 /wybór/

Nigel Kennedy – I Koncert skrzypcowy „Für Ludwig Van” /POLSKA PREMIERA/

Mieczysław Karłowicz – Odwieczne Pieśni op.10

Wojciech Kilar – Krzesany

Odgłosy Gór to pierwszy koncert w ramach 14. NDI Sopot Classic z udziałem fenomenalnego brytyjskiego skrzypka Nigela Kennedy’ego, zespołu Trebunie Tutki oraz Orkiestry PFK Sopot. W programie znajdą się korespondujące ze sobą: inspirowane góralskim folklorem kompozycje Karola Szymanowskiego, utwory Mieczysława Karłowicza – kompozytora i taternika, a także Wojciecha Kilara, dla którego polskie góry stanowiły ogromną inspirację. Pierwsze z wydarzeń festiwalowych to również ukłon w stronę miasta partnerskiego Sopotu – Zakopanego.

2 lipca 2024 | godz. 20.00 | Opera Leśna w Sopocie LASY

W moim ogródecku

Wykonawcy:

Etnos Ensemble

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Program:

Utwory pochodzące z rejonów górskich Europy, m.in. : Doliny, doliny (polski tradycyjny), Pogoń z filmu Bandyta (Lorenc), Hutulca din Brodina (trad. rumuński), Ederlezi (trad. romski), Longa Shahnaz i Hijaz Mandira (tureckie tradycyjne), W moim ogródecku, Dwa serduszka.

W moim ogródecku to z występ etnicznej grupy Etnos Ensamble wraz z Orkiestrą PFK Sopot. Program koncertu zawierać będzie kompozycje z górskich rejonów Europy m.in.: Tradycyjna pieśń Beskidu Śląskiego Doliny, doliny, utwory Michała Lorenca z filmu „Bandyta”, do którego zdjęcia zrealizowano w Bieszczadach czy Tradycyjna melodia rumuńska.

4 lipca 2024 | godz. 20.00 | Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie

Francuskie Cztery pory roku

Wykonawcy:

{oh!} Orkiestra

Hannah Morrison — sopran

Martyna Pastuszka — kierownictwo muzyczne

Program:

André Campra – Kantata „Le Lis et de la rose”

André Campra – Kantata „Le Papillon”

Giovanni Antonio Guido — Scherzi armonici sopra le quattro staggioni dell’anno op. 3

Podczas koncertu Francuskie „Cztery pory roku” melomani usłyszą {oh!} Orkiestrę oraz znakomitą sopranistkę islandzko-szkockiego pochodzenia Hannah Morrison. W programie koncertu znajdą się francuskie kompozycje m.in.: Cztery pory roku Antonio Guido oraz kantata Le Lis et la Rose André Campry. Wydarzenie będzie miało miejsce w zabytkowym Kościele pw. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie, którego akustyka zapewni niepowtarzalne doznania artystyczne.

7 lipca 2024 | godz. 20.00 | Opera Leśna w Sopocie

Noc baletowa Carmen

Wykonawcy:

Compagnie François Mauduit (z udziałem światowej klasy tancerzy z L’Opera de Paris, La Scala de Milan, Bejart Ballet, New English Ballet Theater).

François Mauduit – reżyseria, inscenizacja

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Szymon Morus – dyrygent, kierownictwo muzyczne

Program:

Georges Bizet – Carmen Suite nr1&2, L’Arlesienne Suite nr1&2, Ouverture in A,

Symfonia nr1 C-dur /wybór/

Wybitny tancerz, zakotwiczony w swoich czasach, prezentuje prawdziwie nowoczesny styl wynikający z jego klasycznej i nowoczesnej praktyki. Z talentu i pracy rodzi się Tancerz. Ze spotkania i współpracy z Maurice Béjartem rodzi się Choreograf. Złoty medalista wielu międzynarodowych konkursów. Absolwent Conservatoire National Supérieur de danse de Paris, oraz słynnej Szkoły Tańca OPERA DE PARIS, były solista legendarnego baletu Maurice’a Béjarta przedstawia CARMEN naszych czasów! Francoi Mauduit, rozgrywając karty płci i pragnień w swej adaptacji, pragnie wyrazić złożoność uczuć i emocji. Opierając się na wyszukanej choreografii oraz asertywnej teatralności snuje opowieść, w której kobiety i mężczyźni obalają stereotypy, a miłość jawi się jako zbuntowany ptak! Hipnotyzująca swym tańcem Carmen – kobieta pragnąca wolności, marzy o ucieczce z Don José. Tę wciągającą opowieść utkaną namiętnością, potęguje muzyka Georga Bizet’a – autora jednego z nieśmiertelnych i najczęściej wykonywanych arcydzieł w historii opery. Całość w przepięknych okolicznościach Opery Leśnej w Sopocie, stanowi zapowiedź niezapomnianego wieczoru.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Polecane wydarzenia

wróć do wszystkich wydarzeń